Skip to content Skip to footer

HRejterzy radzą, jak nie zostać oszukanym w sieci

Billboard HRejterzy z wierszykiem o cyber-zagrożeniach

Co drugi Polak spotkał się z internetową próbą oszustwa. Ofiarami padają nie tylko osoby starsze, gorzej wykształcone, z małych miejscowości czy po prostu naiwne. Dzięki socjotechnikom stosowanym przez przestępców, ofiarą oszustwa może paść każdy, kto akurat będzie miał gorszy dzień, słabszy moment, czy będzie się spieszył. Ktoś po drugiej stronie zrobi wszystko, żeby to wykorzystać.

Właśnie dlatego czujemy się w obowiązku wykorzystać swoje zasięgi, aby edukować, uświadamiać i zapalać lampkę nad głowami wszystkich Internautów, którzy mogą spotkać się z cyber-przestępcami. Do naszych filmów dołączyła ostatnio kampania outdoorowa z ironiczną poezją o cyber-oszustwach, ale wcześniej przygotowaliśmy też dla Was serię artykułów i infografik, które zgromadziliśmy poniżej w formie lekkostrawnego kompendium wiedzy. Smacznego!

Top 10 cyber-przekrętów

Metoda na wnuczka, na kuriera, na pracownika banku, na policjanta, na afrykańskiego księcia, znanego aktora czy piłkarza bez butów – każdy pomysł się liczy, jeśli tylko może przynieść internetowym oszustom zarobek. I gdy czytamy to teraz jednym tchem, to na usta ciśnie nam się jedynie uśmiech. Ale jeśli zadzwoni do nas ostrzegawczo pracownik banku poinformować o konieczności sprawdzenia nietypowej transakcji (oszustwa, sic!) na naszym koncie i zrobi to w piątek po pracy, kiedy przyciskając telefon ramieniem jedną ręką zakładamy dziecku kurtkę, drugą płacimy w kasie za zakupy, a głową jesteśmy jeszcze gdzie indziej – to czy zwrócimy uwagę na brak odpowiedniej weryfikacji albo nietypowe pytania i prośby? Prawdopodobnie nie. Na tym właśnie polega groza socjotechniki i cała jej skuteczność.

Przegląd cyber-przekrętów w formie graficznej oraz opisowej dostępny tutaj.

Ile Polacy wiedzą o cyberbezpieczeństwie?

Piotr Konieczny (Niebezpiecznik) oraz Szymon Szczęśniak (CodeTwo, HRejterzy) rozmawiają o cyber-zagrożeniach i prostym językiem tłumaczą, jak każdy Kowalski może się przed nimi zabezpieczyć. Kompendium wiedzy o cyberbezpieczeństwie dla każdego.

Czy wszystko, co w Internecie, to prawda?

JSON polujący na pangulary

Otóż nie. I mimo iż ponad 70% Polaków (wg Kantar) twierdzi, że jest w stanie odróżnić prawdziwą informację od tej fałszywej, to jednak sytuacja w social mediach pozwala wysnuć tezę, że wynik ten jest zawyżony i deklaratywny. Potwierdzają to wyniki raportu Dezinformacja Oczami Polaków, według którego aż 91% dorosłych Polaków wierzy w jakąś fałszywą informację (teorię spiskową). Dezinformacja, bez względu na to czy jest celowa, czy też wynika po prostu z braku chęci lub umiejętności sprawdzenia informacji, robi krzywdę wszystkim użytkownikom Internetu. Jednocześnie sprzyja tym ludziom i organizacjom, które celowo wypuszczają do sieci fałszywe i sfabrykowane materiały, aby zatrząść opinią publiczną, wzbudzić strach, podsycić wzajemną niechęć niektórych grup społecznych, czy po prostu skusić nas do kliknięcia w piekielnie interesujący nagłówek. Brak świadomości tego typu działań sprawia, że niektórym użytkownikom łatwo stracić głowę dla newsa wyssanego z palca.

Więcej informacji na temat fake newsów, dezinformacji i tego, jak weryfikować dane w przystępny sposób znajduje się w tym artykule.

Zgłoś podejrzaną wiadomość

Czy wiesz, że Ty też możesz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w sieci? Jeśli natrafisz na podejrzaną złośliwą domenę lub otrzymasz podejrzaną wiadomość SMS, która może stanowić próbę wyłudzenia danych lub pieniędzy – zgłoś ją do CERT.PL.

Podejrzane wiadomości SMS możesz zgłosić używając funkcji „Przekaż” na numer: 8080.

Złośliwą domenę możesz zgłosić korzystając z linka na stronie incydent.cert.pl.

Jak poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie?

Cyberbezpieczeństwo dla każdego – 10 dobrych praktyk

Czy w ogóle da się dzisiaj być bezpiecznym w Internecie? No może nie w zupełności, ale na pewno można przedsięwziąć szereg kroków, który polepszy cyberbezpieczeństwo Twoje oraz Twoich bliskich. Ustalanie mocnych haseł, korzystanie z zabezpieczeń biometrycznych, bieżące aktualizowanie sprzętu, aby uniknąć krytycznych podatności, zatwierdzanie transakcji i wiele, wiele innych prostych zabezpieczeń można wprowadzić, aby chociaż trochę ustrzec się przed utratą swoich danych i pieniędzy.

10 kroków dla Ciebie i Twoich bliskich w formie graficznej oraz opis słowny dostępne tutaj. Za bezpieczny Internet, Władziu!

Dowiedz się, jak chronić swoje dane w sieci

Ileż można gadać o tym samym? No my potrafimy bez końca nawijać o cyberbezpieczeństwie – w filmikach, podcastach, artykułach i infografikach. Będziemy o tym gadać z YouTuba, Facebooka, Linkedina i Twojej lodówki też, ponieważ to nie jest temat, który się jakkolwiek przeterminowuje. Jest zupełnie odwrotnie – przestępcy ciągle aktualizują i modyfikują swoje metody, aby obchodzić kolejne zabezpieczenia, aktywnie wykorzystywać podatności i nasze własne słabości.

Dlatego, jeśli jeszcze nie masz dosyć, a nawet jeśli już masz, to i tak obejrzyj nasze filmy o bezpieczeństwie w sieci, które znajdziesz tutaj.